Stjepana Gunjače b.b. , 21 000 SPLIT
tel. 021/323-901 fax.021/323-903
www.mhas-split.hr e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
RADNO VRIJEME:
- ponedjeljak - petak: 9 - 16 sati
- subotom: 9 - 14 sati
- nedjeljom i blagdanom zatvoreno
MUZEJ HRVATSKIH ARHEOLOŠKIH SPOMENIKA (MHAS) jedan je od najstarijih hrvatskih muzeja i jedini je muzej u Hrvatskoj osnovan s jedinstvenom zadaćom da istražuje, sakuplja, predstavlja i proučava ostatke materijalne i duhovne kulture Hrvata iz razdoblja srednjeg vijeka, od VII. do XV. stoljeća, poglavito iz vremena ranosrednjovjekovne hrvatske države od IX. do XII. stoljeća.
Pod nazivom Prvi muzej hrvatskih spomenika utemeljen je u Kninu 1893. godine, a za vrijeme II. svjetskog rata iz bojazni od ratnih opasnosti preseljen je najprije u Sinj, a zatim na Klis i u Split gdje mu je i danas sjedište. Od 1976. godine svoje arheološko blago čuva i izlaže u monumentalnom i reprezentativnom zdanju izvedenom po projektu arh. M. Kauzlarica.
Danas Muzej HAS raspolaže opsežnim fondom starohrvatske arheološke baštine od oko 20 000 predmeta, od čega je u stalnom postavu izloženo tek oko 25% grade.
Među ostalim, najznačajniju i povijesno najvredniju kolekciju predstavljaju epigrafski spomenici od IX. do XII. stoljeća na kojima su uklesana imena hrvatskih vladara te svjetovnih i crkvenih dostojanstvenika, pa taj dio arheološke zbirke Muzeja HAS, kao najstariji hrvatski "arhiv" (arhiv u kamenu) ima iznimnu povijesnu dokumentarnu vrijednost. Osim muzeološke djelatnosti, Muzej HAS danas provodi i opsežna arheološka istraživanja starohrvatskih lokaliteta, poglavito na svojem matičnom, južnohrvatskom prostoru, u cetinsko-zrmanjskom medurječju, a ima i bogatu izložbenu i izdavačku djelatnost.
Knjižnica Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika sadrži oko 6000 knjiga, časopisa i raznih publikacija, a njezin se fundus svakim danom sve više povećava. Što se tematike tiće težište je na srednjem vijeku.
Muzej posjeduje stručno opremljenu restauratorsko-preparatorsku radionicu koja se bavi čišćenjem i konzerviranjem, kao i rekonstrukcijom metalnih i kamenih spomenika. Usluge ove radionice koriste i mnoge druge ustanove.
ULAZNICE:
-odrasli 10 kn, djeca i umirovljenici 5 kn
-ponedjeljkom i četvrtkom ulaz slobodan
PARKING:
-prostrani parking u neposrednoj blizini muzeja
FOTOGRAFIRANJE:
-dopušteno samo uz prethodni dogovor i uz posebnu dozvolu ravnatelja Muzeja
Specijalni servisi:
-omogučen je adekvatan pristup za hendikepirane posjetitelje